متد ارتباط موفق و موثر چیست؟

ارتباط موفق و موثر چیست؟
دوره‌ها و برنامه‌های ارتباط موفق و موثر که معمولا به صورت کارگاههای ۳ یا حتی ۵ روزه برگزار می‌شود، فضا و زمینه ایست که فرصت کشف، ایجاد و انتخاب امکانات در جهت رشد و موفقیت در زندگی شخصی، حرفه‌ای و اجتماعی افراد بوجود میاورد‌.
این دوره‌ها ، بر اساس تئوری "رشد شناسی" آنتالوژی (Ontology)  طرح و تنظیم گردیده است. این تئوری شناخت و دیدگاه نوینی را در مورد " انسان" ، "بودن انسان" و "چگونگی بودن انسان با وقایع" بوجود می‌آورد. برنامه‌ها شامل مجموعه‌ای از گفتارها، بازی‌ها و تمرینات گوناگون در جهت موفق و موثر بودن در تنظیم رابطه با خود‌، دیگران و جهان هستی ، طراحی و ارائه می‌گردد و از آنجایی که کیفیت موفق و موثر بودن در کیفیت ایجاد ارتباط موثر می‌باشد ، برای ایجاد ارتباط موثر لازم است ابتدا شخص با آگاهی به ارتباط درونی خود، هماهنگی با خود را بوجود بیاورد و سپس با درک وضعیت موجود و شرایط افراد دیگر، هماهنگی با دیگران را بوجود بیاورد.
برنامه‌ها به طریقی تجربی تنظیم و تدوین شده است که به شخص فرصت می‌دهد نسبت به روش‌های رفتاری و افکار و احساس سازنده و غیرسازنده خود آگاه شده و با بکار گیری اصول رشد و موفقیت "پذیرش ، تعهد و مسولیت" و زندگی کردن ارزشها و راهکارهای مختلف، وضعیت موجود غیرسازنده را تبدیل به فرصت‌های سازنده برای ایجاد وضعیت مطلوب در روابط خویش سازد.

ارتباط موفق و موثر چگونه آغاز شد؟
تئوری ارتباط موفق و موثر از سال‌ها قبل بوسیله موسساتی در آمریکا و فرانسه به صورت برنامه‌های تئوری و تجربی، تنظیم و ارائه شده است.
این دوره‌ها در "موسسه تحلیل رفتار متقابل خاورمیانه" با قصد ایجاد فضای رشد و همبستگی، با همکاری گروهی از فارغ‌التحصیلان قدیمی این دوره‌ها (حامی‌ها و میزبانان) برگزار می‌شود.
"موسسه تحلیل رفتار متقابل خاورمیانه" هماهنگ با فرهنگ و سنت غنی ایرانی این برنامه‌ها را تنظیم و اجرا می‌نماید.

فواید این متد (ارتباط موفق و موثر)
برنامه به خاطر تجربی بودن، امکانات مختلفی را برای یادگیری و استفاده افراد به وجود می‌آورد. هرشخص طبق انتخاب خویش هر چه را که می‌خواهد و برایش اهمیت دارد تجربه می‌کند و طبق آن بهره‌برداری می‌کند. تجربه و یادگیری شخص از شرکت فعالانه در برنامه‌ها و درمیان‌گذاشتن تجربه خود بوجود می‌آید و هرچه شخص میزان شرکت، درمیان‌گذاشتن و سهیم شدن خود را بالا ببرد، از نتیجه مطلوب‌تری بهره‌مند می‌گردد.

 

هرچه بکارید درو می‌کنید

برنامه‌های "ارتباط موفق و موثر"، فضا و زمینه‌ای برای تجربه و یادگیری موارد زیر می‌باشد:

انعطاف پذیری
علاقه
اعتماد به نفس
نظم
قدرت تصمیم‌گیری
ذوق و شوق
اراده
شور و هیجان
پشتکار
اهمیت
عزت نفس
تمرکز
درک
توجه
همدلی
انرژی، آرامش و شادی
همبستگی
صمیمیت
موثر بودن

چه کسانی در این برنامه‌ها شرکت می‌کنند؟
افرادی که در برنامه‌های "موسسه تحلیل رفتار متقابل خاورمیانه" شرکت می‌کنند در سنین مختلف و موقعیت‌های گوناگون اجتماعی هستند و از نظر روحی و فیزیکی سالم و متعادل می‌باشند. این افراد به رشد شخصی، موفقیت در کار و تحصیل، ارتباط موثر در محیط کار و خانواده و جهان هستی با پویایی در برنامه‌های متنوع "موسسه تحلیل رفتار متقابل خاورمیانه" شرکت می‌کنند.

زندگی پدیده و تجربه‌ایست در هستی
و "دوره‌های ارتباط موفق و موثر"
تجاربی هستند در زندگی!

پس بیایید، گوهر وجود و هستی خویش را باهم تجربه کنیم. در برنامه‌های ارتباط موفق و موثر، مطالب توسط برگزار کننده مطرح می‌گردد. در بخش اول، اصول موفقیت عنوان شده و سپس شرکت‌کنندگان در بازی‌ها و تمرین‌ها به صورت تجربی شرکت می‌کنند؛ در نتیجه به طرز شرکت، افکار و احساس خود در بازی توجه کرده و تجربه و طرز شرکت خود را در گروه، به مشارکت می‌گذارند و موارد مربوطه را در فرم‌های تنظیم شده، وارد می‌کنند. از طریق این تجربه، نسبت به نکات خود در موارد مختلف زندگی آگاهی یافته، سازنده و غیرسازنده بودن آن را تشخیص می‌دهند.

 

 تفاوت این برنامه با تمام برنامه‌های خودشناسی در ۲ خصوصیت ویژه آن است:

  • عملی بودن این دوره، به جز تغییر حال و احوال سطحی و زود گذر باعث بوجود آمدن تحولی ماندگار خواهد شد.
  • فضایی است برای بیرون زدن از منطقه امن عادت‌ها.